Hosszú halandzsázós cikk: Kína nem volt soha kommunista, mert sose érvenyesültek hiánytalanul a kommunista alapelvek.
Ősrégi szélsőbalos módszer: éljenezni valamit, majd amikor az nem jött össze, elhatárolódni tőle, kijelentve, az nem is volt „igazi”.
Egyébként ennek létezik a liberális verziója is, lásd „Magyarországon nincs kapitalizmus”, mert helyette „félfeudális urambátyám rend” van. Mintha a kapitalizmus egyedül a kapitalizmus megálmodói által elképzelt ideális rendet jelentené.
Valójában ha a kapitalizmus egyedül a kapitalizmus megálmodói által elképzelt ideális rendet jelenti, akkor tényleg sehol a világon nincs kapitalizmus! Hiszen az eredeti ideál sehol soha nem valósult meg. Mégis ha bárki azt állítaná, sehol soha még nem volt igazi kapitalizmus, azt kiröhögnék, rámutatva: az alapnak nem kell hiánytalanul megvalósulnia a definíció alkalmazásához, elegendő ezt mindig tágasan értelmezni.
Egyedül a kommunisták egy része műveli komolyan ezt a szómágiát.
A témát illetően. Az, hogy most Kína kommunista-e vitás lehet, szerintem nem az. De az, hogy sokáig kommunista ország volt az szimpla tény.
Mert mi is egy kommunista állam, 8 jellemző:
- kollektívizmus individualizmus helyett,
- kötelező államideológia,
- a kommunista párt egyeduralmat gyakorol,
- állampárt van: az állam és a párt egy,
- civil társadalom nincs vagy teljesen vissza van szorítva,
- az egyének anyagi egyenlőségére való törekvés,
- a gazdaság alapja az állami tulajdon,
- a gazdaság fejlesztésének fő eszköze a központi tervezés.
A reformok előtti Kína megfelelt mind az 8 ismérvnek, ahogy Kádár Magyarországa is. Míg a mai Kína a 1., 6., 7., 8. elvnek egyáltalán nem felel meg, de a 2. és az 5. pontnak se már teljesen. Azaz Kína egykor kommunista volt, de ma már nem az.