Az USA sajátos gyakorlata a faji statisztika.
Persze most már önbevalláson alapszik.
A hivatalos statisztika rendkívül sajátos abban a tekintetben, hogy hogyan határozza meg az egyes fajokat.
Részben a hagyományos angol gyarmati osztályozás van máig hagyományosan hatályban, mely teljesen más, mint pl. a spanyol gyarmati modell. Alapvetően a fő eltérés:
- angol modell: egy csepp nem angol vér = nem angol,
- spanyol modell: egy csepp spanyol vér = spanyol.
A mai amerikai rendszer sajátosan torz. Egyrészt fehérnek az európai és a közel-keleti számít. Az ázsiai – nem közel-keleti – fehérek külön kategória, „ázsiai” és együtt vannak a sárga fajjal. Tehát az indiai és a kínai is „ázsiai”, míg az arab meg „fehér”.
Történelmi okokból az őslakosok két kategóriában vannak:
- indián és eszkimó,
- csendes-óceáni.
A „fekete” kategória mindenkit magában foglal, akiben bármennyi néger vér van.
Az már modern fejlemény, hogy létezik „kevert” kategória is, ez is választható népszámláláskor.
A spanyolajkúak az egyetlenek, ahol etnikai eltérés is van, nem csak faji.
A kérdés itt az, hogy latino vagy hispán az csak fehér vagy bárki. Az eredeti gyakorlat szerint aki fekete vagy indián, az elsősorban az, akkor is, ha spanyolajkú. Ez ellen harc folyik, a spanyolajkúak körében, akik a spanyol modellt akarják, azaz azt mondják, nem fehér is lehet latino.
A problémát először a nagyszámú kubaiak vetették fel Floridában. Bár az amerikai kubaiak kb. 75 %-a fehér, van jelentős kevert rész, s színnégerek is. A néger kubaiakat – sőt, a sötétebb keverteket is – az amerikai rendszer „feketeként” vette számba, amit sokan sérelmesnek vélték „mi nem vagyunk kevésbé kubaiak, mint a fehér kubaiak”, szóval ők is a „latino” kategóriában akartak lenni.
A legutóbbi amerikai népszámlálás – 2020 – adatai:
- fehér:
- nem-latino fehér: 58 %,
- latino fehér: 19 %,
- ázsiai: 6 %,
- fekete:
- nem-latino fekete: 12 %,
- latino fekete: 1 %,
- indián és eszkimó: 1 %,
- csendes-óceáni: 1 % alatt,
- kevert: 3 %.
Most tulajdonképpen az van, hogy mindenki maga dönti el. A rendőrségi bűnügyi nyilvántartás viszont a hagyományos modellt alkalmazza.
A probléma egyébként jelentkezik ma már az őslakos kategóriában is, a mexikói és más közép-amerikai migránsok miatt is. Itt is vannak emberek, akik eredeti hazájukban indiánoknak számítanak, s az USA is így veszi őket számba, viszont ők is „latino” kategóriát vallanak maguknak.
Most már minden negyedik USA-indián spanyolajkú. Azt hiszem, hamarosan lesz „nem-latino indián” és „latino indián” kategória is.