A kommunista diktatúrák állampártjai elvesztették hatalmukat az egyes országokban. De mi történt velük azóta?
Az egyes volt állampártok a következő kategóriákba csoportosíthatók:
- ideológiát változtatott pártok (többnyire kommunistából szociáldemokraták vagy liberálisok lettek), ezen belül:
- formálisan újraalapított pártok,
- formális újralapítás nélkül tevékenységüket folytató pártok,
- ideológiájukat meghagyó, jelenleg is marxista, kommunista pártok,
- megszűnt pártok.
Folytonosság esetében a jogi, szervezeti folytonosságot vettem természetesen figyelembe, nem a személyit. Pl. a jelenlegi Oroszországi Kommunista Párt alapítóinak zöme tagja volt a korábbi, betiltott kommunista pártnak, azonban a jelenlegi párt teljesen új, nem jogutódja a korábbinak, s megalapítása sem az előző párt vezetősége által történt.
Az MSZMP receptjét alkalmazó pártok, azaz formális feloszlás, majd azonnali újraalapítás, immár a marxista eszme helyett szociáldemokrata vagy szociálliberális eszmeiséggel:
Albániai Munkapárt –1991-ben kimondta feloszlását, majd létrehozta a szodáldemokrata Albániai Szocialista Pártot. Jelenleg az egyik nagy albániai párt. Jelenleg kormányon van.
Jugoszláviai Kommunisták Ligája – 1990-ben hat részre oszlott, a 6 jugoszláviai tagköztársaság szerint.
- Bosznia-Hercegovinai Szociáldemokrata Párt – parlamenti kispárt Bosznia-Hercegovinában, jelenleg ellenzében,
- Horvátországi Szociáldemokrata Párt – az egyik fő párt Horvátországban, jelenleg kormányon,
- Macedóniai Szociáldemokrata Szövetség – szociáldemokrata-szociálliberális, az egyik fő párt ma is Macedóniában, jelenleg ellenzékben,
- Montenegrói Szocialisták Demokratikus Pártra – szociáldemokrata, az egyik fő párt ma is Montenegróban, jelenleg kormányon,
- Szerbiai Szocialista Párt – szocialista, parlementi középpárt Szerbiában, jelenleg kormányon,
- Szociáldemokraták – szociáldemokrata, parlamenti kispárt Szlovániában, jelenleg kormányon.
Lengyel Egyesült Munkáspárt – 1990-ben feloszlott, két párt lett belőle, szocialista-szociáldemokrata eszmeiséggel. Később egyesültek, más pártokkal együtt. A mai pártkoalíció, melynek részesei lettek, idén esett ki a lengyel parlamentből.
Nem oszlatta fel magát formálisan se, hanem ideológiát váltott:
Angolai Népi Felszabadítási Mozgalom – 1990-ben lemondott a marxizmusról, szociáldemokrata lett, azóta is folyamatosan hatalmon van, Angola legerősebb politikai pártja.
Benini Forradalmi Párt – 1989-ben lemondott a marxizmusról, később egyesült más pártokkal, parlamenten kívüli törpepárt.
Bolgár Kommunista Párt – 1990-ben átnevezte magát Bolgár Szocialista Párttá és hivatalosan szociáldemokrata lett, bár máig létezik pici kommunista frakciója és jelentős benne a szociálliberális elem is. Jelenleg parlamenti középpárt. Jelenleg ellenzékben van.
Jemeni Szocialista Párt – 1990-ben szociáldemokrata lett, jelenleg parlamenti kispárt.
Kambodzsai Népi Forradalmi Párt – az 1979-1992 közti időszak állampártja – 1991-ben átnevezte magát Kambodzsai Néppárttá, lemondott a marxizmusról, önmagát centrum-néppártként határozva meg. Azóta folyamatosan hatalmon van, a legerősebb párt Kambodzsában.
Kongói Munkapárt – 1992-ben lemondott a marxizmusról, szociáldemokrata lett, Kongó egyik nagy politikai pártja, jelenleg kormányon van.
Mongóliai Néppárt – 1991-ben ideológiát váltott, szociáldemokrata lett. Parlamenti középpárt, jelenleg ellenzékben.
Mozambiki Felszabadítási Front – 1989-ben lemondott a marxizmusról, szociáldemokrata lett. Azóta is folyamatosan hatalmon van, Mozambik legerősebb politikai pártja.
Nem váltott ideológiát, máig marxista:
Csehszlovákiai Kommunista Párt – 1992-ben feloszlott egy cseh és egy szlovák részre. Mégkét párt maradt a kommunista ideológiánál.
- A cseh rész parlamenti középpárt mind a mai napig, ellenzékben van létrehozása óta.
- A szlovák rész parlamenten kívüli törpepárt.
Német Szocialista Egységpárt – 1991-ben nevet változtatott, majd később egyesülve más, hasonló pártokkal a jelenlegi német Baloldal nevű párt fő alapítója lett. Parlamenti kispárt, ellenzékben.
Megszűnt jogutód nélkül:
Afganisztáni Demokratikus Párt – 1990-ben lemondott a marxizmusról, ideológiát váltott, majd 1992-ben megszűnt a rezsim bukásával együtt.
Etióp Munkáspárt – 1990-ben lemondott a marxizmusról, ideológiát váltott, majd 1991-ben a rezsim bukása után betiltották.
Kambodzsai Kommunista Párt – az 1975-1979 közti időszak állampártja – 1979-ben elvesztette a hatalmat, 1994-ben betiltották.
Román Kommunista Párt – 1989 végén megszűnt.
Szomáliai Forradalmi Szocialista Párt – 1991-ben megszűnt.
Speciális eset:
Szovjetúnió Kommunista Pártja – 1990-ben betiltották szövetségi szinten a Gorbacsov elleni puccsban való részvétele miatt, de a döntés már nem jutott érvényre az egész ország területén, így a széteső országban a párt egyes részeinek sorsa különböző lett.
- Abháziai Kommunista Párt – 1991-ben betiltották.
- Azerbajdzsáni Kommunista Párt – 1991-ben betiltották.
- Belaruszi Kommunista Párt – marxista maradt, 1991-ben betiltották, 1993-ban a betiltás visszavonásra került. 1996-ban kettészakadt egy Lukasenka-párti és ellenes pártra. A Lukasenkát támogató párt jelenleg parlamenti kispárt, a másik parlamenten kívüli törpepárt.
- Dél-Oszétiai Kommunista Párt – 1991-ben betiltották.
- Észtországi Kommunista Párt – 1990-ben egy szovjetpárti és egy szovjetellenes pártra szakadt. A szovjetpártit 1991-ben betiltották. A szovjetellenes rész szocialista irányzatot vett fel, jelenleg parlamenten kívüli törpepárt.
- Grúziai Kommunista Párt – megmaradt a marxizmusnál, parlamenten kívüli törpepárt.
- Karabahi Kommunista Párt – marxista, jelenleg parlamenten kívüli törpepárt.
- Kazahsztáni Kommunista Párt – 1991-ben betiltották.
- Kirgizisztáni Kommunista Párt – 1991-ben betiltották.
- Lettországi Kommunista Párt – 1991-ben betiltották.
- Litvániai Kommunista Párt – 1990-ben egy szovjetpárti és egy szovjetellenes pártra szakadt. A szovjetpártit 1991-ben betiltották. A szovjetellenes párt szocialista irányzatot vett fel, később beolvadt a Litvániai Szociáldemokrata Pártba, mely jelenleg az egyik fő párt az országban és a kormánykoalíció fő ereje.
- Moldovai Kommunista Párt – marxista maradt, 1991-ben betiltották, 1993-ban a betiltás visszavonásra került. A legsikeresebb az összes ex-szovjet kommunista párt közül, máig az egyik fő párt Moldovában.
- Oroszországi Kommunista Párt – 1991-ben betiltották.
- Örményországi Demokratikus Párt – reformkommunista, jelenleg parlamenten kívüli törpepárt.
- Tadzsikisztáni Kommunista Párt – megmaradt a marxizmusnál, parlameni kispárt, ellenzéki.
- Transznisztriai Kommunista Párt – 1991-ben betiltották.
- Türkmenisztáni Demokrata Párt – nacionalista, mérsékelt iszlamista, Türkmenisztán függetlensége óta a vezető – sokáig az egyetlen – párt.
- Ukrajnai Kommunista Párt – 1991-ben betiltották.
- Üzbegisztáni Demokratikus Néppárt – 1991-ben szakított a marxizmussal, szociáldemokrata párt lett, jelenleg parlamenti középpárt, ellenzéki.