A háborúpártiak lassan elvesztik a háborút

By | 2025-03-19
Megosztás:

A propaganda célja a közvélemény befolyásolása. Ez az egyetlen értelmes célja.

Minden más célú felhasználása abszurd. Hiszen az ellenség eleve nem hiszi el. Ha meg a propagandát terjesztő elhiszi saját propagandáját, az súlyos önbecsapás, mely lassan bukást okoz.

Valami ilyesmi lehetett itt is. A militarista Negyedik Birodalom komolyan elhitte saját hazug propagandáját, mely szerint a helyzet kb. ez:

  • Oroszország összeomlik gazdaságilag,
  • az orosz társadalom lázad,
  • Putyin haldoklik, mindjárt megfojtják őt az orosz oligarchák,
  • Ukrajna hős népe egy emberként küzd, sikereket sikerekre halmozva,
  • Zelenszkij egyfajta szuperember,
  • az egész világ kiáll az ukránok mellett.

Annyira elbízta magát a Negyedik Birodalom, hogy képes volt külügyi népbiztosnak a legagresszívabb jelöltet, az észt náci Kallast kijelölni. Persze ez csak jelkép, hiszen a Negyedik Birodalomnak nincs közös külpolitikája, így a külügyi népbiztos hatalma kb. nulla, feladata annyiban áll, hogy ő áll legközelebb a zászlóhoz nagyobb ünnepségek alatt és ilyenkor köteles agresszívan mosolyogni. De akkor is, ez egy agresszív jelkép.

Különösen vicces az új angol-francia ötlet az atompajzsról.

Egyrészt Angliának csak formálisan van saját atomfegyvere. Jelképesen. Ugyanis a brit atomfegyvereket irányító, célba juttató rendszer amerikai, azaz Anglia nem tud semmit kilőni az USA nélkül. Hiába is akarna ilyet, Angliának nincs saját műholdas rendszere.

Franciaország helyzete valamivel jobb. A francia atomarzenál tényleg francia, azaz az irányítás is francia kézben van, ezt még De Gaulle elintézte annak idején: legyen a francia atom az USA-tól független. Franciaország tehát képes használni atomfegyvereket saját döntés alapján. A gond itt két pont:

  • a francia jogrend tiltja a francia fegyveres erők feletti rendelkezést átadni más hatalomnak, legyen az akár az ország szövetségese, ezért nincs a francia atomfegyverzet NATO-irányítás alatt se, a NATO nem tud rendelkezni a francia atommal, ehhez a francia elnök személyes utasítása szükséges minden egyes esetben,
  • a francia jogrend tiltja a francia atomfegyverek idegen ország területén állomásoztatását, s bár vannak tengeralattjárók és repülők, ezek száma korlátozott, egyszerűen a mennyiség nem jön ki: az orosz atomfegyverzet mennyisége kb. 20-szor annyi, mint a francia.

Szerencsére ilyen veszély a valóságban nincs. A militarista európai balosok és libbantak csak az arcukat próbálják menteni. Aztán lenyugszanak és hazamennek.