Tartalomjegyzék itt.
*
Ámosz könyve (Ámósz könyve)
- angol neve: Amos
- szláv neve: Амѡсъ (az egyházi szláv kiejtésről itt)
- latin neve: Ioel (a latin ejtésről itt)
- görög neve: Ἀμὼς (a görög ejtésről itt)
- héber neve: עָמוֹס (a héber ejtésről itt)
Ámósz északi – izraeli – próféta, életének ideje a VIII. sz. Ő a legkorábbi „kis” próféta, bár a könyvek sorrendjében hagyományosan a harmadik. A történelmi környezet itt tehát még az a kor, amikor Izrael válsága nem nyilvánvaló, ez kb. egy nemzedékkel Izrael megszűnése előtt íródhatott.
Az eredetileg egységes zsidó állam a X. században szétszakadt egy északi részre, ez volt Izrael, s egy déli részre, ez volt Júdea. Izraelt a VIII. század végén meghódítja Asszíria, a lakosságot elhurcolják, így szűnik meg a 12 zsidó törzsből 10. Júdea megmarad még egészen a VI. századig, amikor Babilón meghódítja.
Ámósz korában még képes Izrael egyensúlyozni a két regionális hatalom, Asszíria és Egyiptom között. S eközben az izraeli elit képes magának jó életszínvonalat biztosítani. Ámósz üzenete a közelgő bajról így nem tűnik reálisnak a közvélemény számára, a főpap ki is űzeti Ámoszt, államellenes összeesküvéssel vádolva őt (7. fejezet).
A próféta földrengést és bűnhődést jósol, előbb a környező népeknek, majd Júdeának és Izraelnek is. Az ok: erkölcsi romlottság, s elkövetett súlyos bűnök. Ámósz kiemeli a társadalmi igazságtalanságot mint főbűnt.
A három legfontosabb üzenet:
- semmit se ér a hit, ha azt nem övezi az alapvető erkölcsi szabályok betartása,
- igazságosság nélkül a társadalom nem lehet Istennek kedves,
- a legnagyobb átok egy társadalom számára, ha elveszti azt a mércét, melyhez minden cselekedetet mérni kell.